Printre prieteni, cu Centrul de copii Pinocchio

Parteneriatul Asociației Maia cu Centrul de copii Pinocchio în cadrul proiectului „Printre prieteni” constă în asumarea unor responsabilități comune pentru binele copiilor:

Asociația Maia:
-Organizează de evenimente (excursii, aniversări, Sărbători Pascale și Craciun)
-Oferă suport în activităţi de învăţare (pregătire lecţii, meditaţii, workshop-uri şi ateliere bazate pe educaţie non-formală)
-Asigură protocol lunar pentru beneficiarii Centrului prin proiectul “Printre Prieteni”
-Are o preocupare permanentă pentru îngrijirea dotărilor din incinta C.S.S. Pinocchio 2

Centrul:
-Pune la dispoziție personal de îngrijire și supraveghere a beneficiarilor în timpul activităților proiectului
-Facilitează accesul pentru derularea evenimentelor
-Informează Asociația Maia în ceea ce priveşte apariţia unor situaţii neprevazute

C.S.S. “Pinocchio” este un serviciu functional care face parte din structura Direcţiei Generale de Asistenta Sociala si  Protecţia Copilului – sector 1, înfiinţat prin hotărârea Consiliului Local General al Municipiului Bucuresti, având drept misiune generala furnizarea sau asigurarea accesului copiilor, pe o perioada determinata, la gazduire, ingrijire, educatie si pregatire in vederea reintegrarii sau integrarii lor familiale si sociale sau luarii unei masuri de protectie corespunzatoare.

copii pinocchio

Centrul are o capacitate de 70 locuri si asigura internarea in regim de urgenta a tuturor copiilor strazii depistati fara supraveghere pe raza sectorului 1. In prezent exista 52 de copii asistati. C.S.S.”Pinocchio” asigură copilor primire şi găzduire, îngrijire şi întreţinere zilnică într-un cadru de viaţă cât mai asemănător celui din familie, asistenţă medicală generală adaptată permanent nevoilor individuale ale copiilor, educaţie pentru sănătate, pentru învăţătură şi aplicarea deprinderilor igienice.

Serviciile oferite de C.S.S.”Pinocchio sunt: sprijin şi îndrumare în efectuarea temelor şcolare; pregătire şi orientare şcolară;pregătire şi orientare profesională; activități educaționale; consiliere individuală şi de grup; terapie individuală şi de grup; formarea deprinderilor de viaţă independentă; activităţi de recreere şi socializare: jocuri, plimbări, serbări, sărbători onomastice, excursii, tabere, întreceri sportive, vizitarea unor instituţii şi localuri de utilitate publică, cerc pictură, audiţii muzicale, vizionări TV, vizite muzee, expoziţii, teatru, cinema; consiliere pe probleme de sănătate; activităţi de igienă şi îngrijire personală; evaluări medicale periodice; tratamente; pregătire şi servire a mesei.