În perioada 7-21 iulie 2012, în localitatea Ciocăneşti-Dâmboviţa, se desfășoară a treia ediție a Şcolii de Vară  comunitare Ciocăneşti, cea mai mare şi mai complexă şcoală rurală din România.

Proiectul lansează o platformă de resurse pentru a pune la dispoziţie şi altor comunităţi rurale experienţa în realizarea unei şcoli de vară comunitară sustenabilă și este dedicat copiilor din clasele I-X din cadrul a trei şcoli din localităţile  Ciocăneşti, Urziceanca şi Vizuresti, judeţul Dâmboviţa, însumând 145 de participanţi.

Școala de vară este organizată de Asociaţia pentru Educaţie Antreprenoriat Leadership- ApEAL, Asociația de Dezvoltare Comunitară Ciocanesti-Dâmbovița – ADCCD-D, alături de partenerii săi, printre care și Asociaţia Maia. Detalii aici.

zp8497586rq