In perioada 19-20 octombrie 2017 au avut loc in Bucuresti, la Casa de Cultura a Studentilor,  atelierele pe tema voluntariatului cu 20 tineri, sustinute de lect.dr. Mosoiu Oana. Atelierele s-au desfasurat in cadrul proiectului Creez, îndrăznesc, dăruiesc!, implementat de Asociatia Maia în parteneriat cu Asociația Consultanților și Experților în Economie Socială România – ACE-ES România, în – București și Oltenita,judetul Călărași – pe o durată de 3 luni,  finanțat de Ministerul Tineretului și Sportului în cadrul Concursului național/local de proiecte de tineret și pentru Concursul național de proiecte studențești 2017 – tematica nr. 1. Stimularea participării tinerilor la viața societății.

Activitățile propuse în proiect urmăresc: dezvoltarea abilităţilor creative în rândul a 40 tineri prin activităţi de tip non-formal; formarea abilităţilor antreprenoriale pentru 40 tineri în cadrul atelierelor de antreprenoriat şi a competenţelor de organizare a întreprinderilor sociale pentru 20 dintre aceştia, în sesiunile de curs certificat ANC; exersarea şi îmbunătăţirea competenţelor sociale pentru 20 tineri în cadrul atelierului pe tema voluntariatului şi implicarea lor în activităţi specifice de voluntariat.